dieta SIRT (dieta Adele) czy nie szkodzi zdrowiu? Dieta odmładzająca.

Dieta SIRT (zwana też dietą Adele) to aktualnie najpopularniejsza dieta wśród celebrytów i nie tylko. Jakie są jej zasady? Czy jest bezpieczna? nie szkodzi zdrowiu?

Na te pytania odpowiem prosto: Tak! jest bezpieczna, nie szkodzi zdrowiu, pod warunkiem...

ale najpierw co to jest SIRT?

SIRT to białko mające funkcję enzymu, należące do grupy sirtuin,  produkowane jest przez geny. Sirtuiny mogą wpływać na wiele procesów komórkowych, takich jak metabolizm glukozy oraz tłuszczów, hamowanie rozwoju chorób nowotworowych, naprawa DNA czy starzenie się komórki.

SIRT enzymem długowieczności

Sirtuiny pełnią rolę czynników regulujących tempo starzenia, a tym samym długość życia. Stwierdzono, że są one elementem mechanizmu genetycznej kontroli starzenia, który uruchamiany jest  w niekorzystnych warunkach środowiska. W celu ... przedłużenia życia-genialne!

Dlatego  aktywacja sirtuin następuje szczególnie w trakcie czasie głodu czy  wysiłku fizycznego. Natomiast hamowana jest kiedy do komórki dostarczana jest zbyt duża ilość energii ( wysokokaloryczna dieta).

mniej jesz - dłużej żyjesz!

Odkrycia ostatnich lat dowodzą, że długotrwałe ograniczenie podaży kalorii w diecie poniżej 30–50% zapotrzebowania prowadzi do zwolnienia procesu starzenia i przedłuża życie. Co ważne dieta ta mimo, że była niskokaloryczna była bogata w witaminy i minerały!

Situiny wykorzystywane w leczeniu chorób

Zatem im więcej sirtiun tym lepiej, bo sirtuiny odpowiadają za wiele procesów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, są kluczowe w stanach chorobowych.

SIRT dla cukrzyków i  "insulinoopornych"

Sirtuiny, poprzez kontrolę procesów glukoneogenezy i glikolizy, biorą bezpośredni udział w prawidłowym wydzielaniu glukozy i insuliny (ważne w cukrzycy i insulinooporności)

SIRT zamiast statyn (leki obniżające cholesterol)

Ilość wydzielanego enzymu SIRT jest ważny u osób borykających się z wysokim cholesterolem. Sirtuiny spowalniają syntezę cholesterolu i kwasów tłuszczowych.

SIRT naprawia DNA

Wszystkie organizmy żywe poddawane są działaniu wielu czynników, które mogą zaburzyć strukturę DNA. Do takich czynników należy m.in. promieniowanie UV oraz jonizujące, reaktywne formy tlenu (ROS) oraz wirusy. Aby zapobiec skutkom takich uszkodzeń, organizmy zwierząt wykształciły procesy naprawy DNA, do których należą m.in. sirtuiny. A pamiętajmy, że uszkodzone DNA to początek rozwoju chorób, również nowotworowych.

dieta SIRT

Z uwagi na lecznicze działanie enzymów SIRT,  zaczęto szukać związków chemicznych zwiększających ich produkcję. Okazało się że jest ich całkiem sporo w żywności.

polifenole i resweratrol

W badaniach in vitro i in vivo dowiedziono, że pewne polifenole, takie jak składnik czerwonego wina - resweratrol, aktywują sirtuiny podobnie jak niskokaloryczna dieta. Resweratrol znajduje się w ciemnych winogronach, czerwonym winie.

Polifenole bogato występują w owocach: jagodowych np: aronia, porzeczki, borówki, jeżyny, jagody, truskawki, maliny, ale także w cytrusach,

dużo warzyw i owoców

600 gram warzyw dziennie to baza która poprzez zawartość błonnika wymusi zmniejszenie kalorii w diecie. Jakie warzywa są najzdrowsze? zielone! jarmuż, brokuły, kapusta, rukola, sałata; ale także pomidory, papryka, rzodkiewka, ogórek kiszony, oliwki, bakłażan, soczewica, fasola, ciecierzyca. Po prostu wszystkie!

orzechy, nasiona, oliwa i oleje roślinne

Ogromną ilość polifenoli zawiera kakao, a także w orzechach: włoskich, brazylijskich, makadamia, a także w oliwie z oliwek, oleju lnianym, z ogórecznika, z ostropestu.

węglowodany są ważne - kasza, pełnoziarniste zboża

Zdrowe węglowodany są ważne.  Moje super foods:  kasza gryczana i komosa ryżowa oraz mąka żytnia.

i tak zamykając wątek...

dieta SIRT nie szkodzi zdrowiu, pod warunkiem że jest to dieta pełnowartościowa (oprócz warzyw i owoców zawiera również białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany), a także energetyczność diety nie spada poniżej 1200kcal.

Jeśli jesteś chciałbyś otrzymać indywidualną dietę SIRT zapraszam do kontaktu mailowo, online lub osobiście.

dietetyk kliniczny, mgr Agnieszka Stachura Kapusta

 Dla zainteresowanych tematyką wpływu żywienia na długowieczność polecam

dieta na długowieczność – dlaczego wegetarianizm?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

K. Siedlecka, W. Bogusławski, Sirtuiny — enzymy długowieczności?, Gerontologia Polska, 005, tom 13, nr 3

Z.  Frydzińska i wsp., Sirtuiny i ich rola w regulacji metabolizmu, Postępy Biochemii 65 (1) 2019r