dla zdrowej tarczycy niezbędny jod!!
Badania donoszą, że niedobory jodu , witaminy A i żelaza stanowią najczęstszą przyczynę stanów chorobowych na świecie. To właśnie deficyt jodu powoduje głębokie upośledzenie umysłowe oraz powstawanie tarczycowego wola. Dzieje się tak, ponieważ jod bierze udział w syntezie hormonów trójjodotyroniny i tyroksyny, tym samym regulując pracę tarczycy. Sktutkiem niedoboru tego pierwiastka może być uszkodzenie tarczycy, a w konsekwencji problem z regulacją temperatury ciała, obniżoną ruchliwością, sennością, słabym łaknieniem, skłonnością do zaparć i obrzęków.
Wyniki badań są zaskakujące, ponieważ choroby tarczycy nie wykazują jednorodnej reakcji na jod.
I tak w przypadku wola, zauważono, że jego tworzenie ma bezpośrednie odzwierciedlenie w deficie jodu.O niedoczynności tarczycy oprócz niedoboru tego pierwiastka dodatkowo decyduje spożycie produktów wolotwórczych takich jak; rośliny kapustne: kapusta,brokuły, kalafior, jarmuż oraz kalarepa, rzepak, szpinak, soja , olej rzepakowy. Inaczej jest w przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto). Jest ono uwarunkowane (uwaga!) wysokim spożyciem jodu oraz narażeniem na czynniki chorobotwórcze takie jak: zanieczyszczenie powietrza, czynniki wpływające na układ odpornościowy (leki, szczepionki, infekcje)
Polska wg ICCIDD (International Committee for the Control of Iodin Deficiency Disorders) jest zaliczana do obszaru niedoboru jodu i endemii wola. Wg zaleceń WHO konieczna jest suplementacja jodem. Wg Pedersena i wsp. aby zapobiegać chorobom tarczycy należy spożywać jod w ilości ok. 150 mg/dobę .
Należy pamiętać o zalecanych normach, bo zarówno deficyt jak i przekroczenie norm jest szkodliwe dla zdrowia.
Naturalne źródło jodu to: ryby, żółtko jaja
Opracowano na podstawie: