prosty sposób na zdrowe stawy!

 

Glukozamina a zdrowe stawy

Glukozamina to substancja wytwarzana naturalnie przez organizm, zapewnia zdrowe funkcjonowanie stawów, jednak z wiekiem  jej produkcja ulega obniżeniu.

Niedobór glukozaminy prowadzi do osteoartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów, której następstwem są dolegliwości bólowe oraz niepełna sprawność ruchowa. Zapadalność na tę chorobę przypisuje się głównie osobom po 60 rż.

Badania wskazują, że osteoartroza jest wynikiem zachwiania równowagi pomiędzy procesami anabolicznymi i katabolicznymi zachodzącymi w chrząstce stawowej.

Działanie glukozaminy

Tkanka chrzęstna odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu zdrowych stawów i całego narządu ruchu. Udowodniono, że jej uszkodzenie prowadzi do zaburzeń prawidłowego działania stawu, a w niektórych przypadkach nawet do trwałego kalectwa.

 Przyczyn degeneracji chrząstki jest wiele:  czynniki fizyczne, genetyczne, otyłość, zaburzenia hormonalne, wiek, płeć, rasa, zaburzenia metabolizmu komórek chrzęstnych, przewlekłe reakcje zapalne, wady postawy, wrodzona dysplazja stawu biodrowego, sporty wyczynowe i rekreacyjne (zwłaszcza u kobiet w wieku przedmenopauzalnym)

 

Suplement  (skuteczny!!!) diety na zdrowe stawy

Glukozamina nie występuje w postaci naturalnej, można uzupełniać jej niedobory jedynie w postaci suplementów diety.

Badania kliniczne nad skutecznością glukozaminy są bardzo satysfakcjonujące.

Studzińska-Sroka i wsp. przytaczają wyniki badań które potwierdzają skuteczność kliniczną glukozaminy.

Badania kliniczne potwierdzają skuteczność glukozaminy
Eksperyment  prowadzony z udziałem 319 osób otrzymujących glukozaminę lub placebo w dawce 1500 mg/dobę, wykazał złagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u zażywających lek.
W innych badaniach  porównano efekt przeciwbólowy wywierany przez glukozaminę i Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (np. ibuprofen) u chorych cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Okazało się, że zażywanie siarczanu glukozaminy przyniosło zmniejszenie dolegliwości bólowych porównywalne z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Poza wysoką skutecznością, siarczan glukozaminy cechuje bardzo niski poziom toksyczności.

Nawet bardzo duże dawki doustne (do 15 000 mg/kg m.c.) podawane zwierzętom laboratoryjnym były dobrze tolerowane.

 


Sprawdziłam:) Przez dwa miesiące zażywałam Glukozaminę 1000mg dwa razy dziennie i ból stawu barkowego zniknął!!

Polecam wszystkim z dolegliwościami stawowymi!


 

 Elżbieta Studzińska-Sroka, Wiesława Bylka, Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, Postępy Fitoterapii 4/2011, s. 248-253
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...