Mleczko pszczele jest bogatym produktem witaminowym. W dużych ilościach występuje kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, witamina PP oraz inozytol. W mniejszych ilościach witaminy: B1, B2, B6, C, biotyna, kwas foliowy i witamina B12. Wśród makroelementów dominują: fosfor, potas i siarka. Z mikroelementów warto wymienić cynk, żelazo, miedź i mangan.
Mleczko pszczele w badaniach klinicznych wykazuje szereg właściwości biologicznie aktywnych, najważniejsze z nich to:
- Wspomaga szybką odnowę białek ustrojowych, przyrost masy ciała oraz uzupełnienia podstawowych substancji odżywczych. Z tego względu mleczko stosowane jest w okresie rekonwalescencji po ciężkich i wyniszczających chorobach oraz zabiegach chirurgicznych.
- Wskazane w zaburzeniach odżywiania i trawienia u dzieci i doroslych. Już w krótkim czasie normuje czynności trawienne powodując wzrost łaknienia i przyrost masy ciała.
- usprawnia procesy przemiany materii i odnowy tkanek. U zwierząt doświadczalnych usprawniało ono przemianę białkową, podwyższało liczbę krwinek czerwonych i poziom hemoglobiny. Przypuszcza się, że w dużym stopniu przyczyniają się do tego jony żelaza i cynku występujące w mleczku pszczelim. U zwierząt obserwowano także szybki przyrost masy ciała, zwiększoną żywotność, przyspieszone dojrzewanie płciowe, wzmożenie aktywności rozrodczej oraz przedłużenie życia o około 30% w porównaniu z grupami kontrolnymi.
- mleczko pszczele wywiera korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wzmaga działalność kory mózgowej i ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za czynności fizyczne i psychiczne człowieka. Dzięki temu usuwa zmęczenie, poprawia samopoczucie, polepsza wzrok, zwiększa koncentrację i przywraca równowagę psychiczną.