mleko lekiem na raka?
ANTYOKSYDANTY TŁUSZCZU MLEKOWEGO
Do najważniejszych antyoksydantów zawartych w tłuszczu mlekowym zaliczamy: witaminy A, E, kwas linolowy CLA, oraz koenzym Q10. Poza tymi związkami antyoksydacyjne działanie wykazują również witamina D3, fosfolipidy, lipidy eterowe oraz cholesterol .
Najaktywniejszym antyoksydantem w tłuszczu mlekowym jest kwas linolowy CLA, który występuje zarówno w mleku jak i mięsie przeżuwaczy, a jego aktywność jest stukrotnie większa niż alfatokoferol. W tłuszczu mlekowym znajdują się również naturalne izomery trans, które w odróżnieniu od sztucznych izomerów trans występujących np. w margarynach, wykazują działanie prozdrowotne. W krajach, gdzie spożycie CLA jest wysokie (np. w postaci serów) czyli Francja, Włochy, Grecja umieralność z powodu raka piersi jest mniejsza niż w krajach gdzie spożycie sera jest małe (Holandia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania).
Kolejnym ważnym antyoksydantem w tłuszczu mlekowym jest witamina E. Występująca w żywności postaci czterech tokoferoli (alfa, beta, gamma, delta), z czego tylko alfatokoferol posiada silne właściwości antyoksydacyjne.
Alfatokoferol ochroni błony komórkowe i lipoproteiny przed działaniem wolnych rodników. Mechanizm tego działania polega na usuwaniu wolnych rodników oraz wygaszaniu najbardziej reaktywnego tlenu singletowego.
Alfatokoferol kumuluje się w miejscach najbardziej narażonych na stres oksydacyjny np. w pęcherzykach płuc i erytrocytach.
W przypadku małego stężenia tlenu w organizmie najsilniejszym antyoksydantem jest beta karoten, natomiast witamina A i E uzupełniają się w działaniu antyoksydacyjnym .
Kolejną witaminą zawartą w tłuszczu mlekowym, wykazującym działanie antyoksydacyjne jest witamina D3, która oprócz regulacji wchłaniania wapnia i fosforu, również hamuje peroksydację lipidów .
Koenzym Q10 jest bardzo aktywnym antyoksydantem, pełni funkcje ochronna błon komórkowych i lipoprotein . Jest skuteczniejszy w działaniu niż alfatokoferol i betakaroten .
Tłuszcz mlekowy zawiera kwas linolowy CLA o właściwościach antyoksydacyjnych oraz immunostymulujących. Są one bardzo istotne w profilaktyce nowotworowej.
Kwas linolowy wykazuje działanie przeciwmutagenne i antykancerogenne,
a działanie to jest wynikiem jego wysokiej aktywnoścą oksydacyjnej. Badania naukowe potwierdzają również, że jego skuteczny mechanizm antyrakowy polega
na hamowaniu syntezy eikozanoidów powstałych z kwasu arachidonowego, które stymulują procesy prozapalne i wzrost komórek nowotworowych.
Podsumowując tłuszcz mlekowy i zawarte w nim składniki odżywcze skutecznie zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych, co jest równoznaczne z działaniem antynowotworowym.
Cichosz G., Czeczot H., Tłuszcz mlekowy – źródło antyoksydantów w diecie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 44, s. 8-16