miód MANUKA leczy wrzody żołądka i refluks

Na temat miodu MANUKA wiele jest naukowych doniesień potwierdzających jego niezwykłą skuteczność. W takim razie czym się różni od naszych polskich miodów?

miód działa szeroko…

Miód pszczeli wspiera funkcjonowanie niemal całego naszego organizmu (pod warunkiem że nie mamy na niego alergii )… Stosowany powinien być w chorobach układu krążenia, układu oddechowego, żołądka, dwunastnicy i jelit, wątroby i woreczka żółciowego, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Ale także w chorobach metabolicznych, narządu ruchu i nowotworowych, otorynolaryngologicznych, stomatologicznych, oftalmologicznych i proktologicznych. Chyba łatwiej byłoby postawić pytanie; na co nie działa miód?…

leczniczy metyloglioksal

To co odróżnia miód manuka od innych miodów, to występowanie w jego składzie metyloglioksalu – substancji o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, szczególnie w odniesieniu do bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Właśnie dzięki silnemu działaniu przeciwbakteryjnemu leczenie miodem manuka zostało ukierunkowane na choroby przewodu pokarmowego, oddechowego i jamy ustnej, a także niektóre choroby wirusowe i nowotworowe . Najskuteczniejszy klinicznie jest miód manuka oznaczony jako MGO 250+, MGO 400+ oraz MGO 550+, co oznacza, że zawiera on 250, 400 mg lub więcej metyloglioksalu w 1 kg produktu

 

biegunki, zapalenie jelit, zapalenie żołądka

Choroby układu pokarmowego są przede wszystkim powodowane przez bakterie G(-) Escherichia, Enterobacter, Salmonella, Shigella i Yersinia. Bakterie te są częstymi przyczynami biegunek (Escherichia coli, Salmonella sp.), zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy (Enterobacter faecalis, Yersinia enterocolitica), duru brzusznego oraz zapalenia żołądka i jelit (Salmonella). Badanie na myszach przeprowadzone przez Hannan i wsp. wykazało, że podanie miodu manuka w dawce 25 g/kg m.c. odznacza się właściwościami leczniczymi w przypadku zakażeń pałeczkami duru brzusznego.
Miód manuka może to być przydatny w przypadku leczenia duru brzusznego u ludzi zakażonych szczepami tego drobnoustroju opornymi na antybiotyki. Wykazuje on również wysoką skuteczność w leczeniu błon śluzowych żołądka i jelit.

Pałeczki Gram-ujemne Helicobacter pylori, wywołują przewlekłe zapalenie żołądka, a także chorobę wrzodową i raka tego narządu. Według Al Somala i wsp. do zahamowania ich wzrostu wystarcza miód manuka w stężeniu 6,9%. Natomiast Keenan i wsp. donoszą, że w obecności oleju zawierającego kwasy omega-3 do zahamowania ich wzrostu wymagane są jeszcze niższe stężenia tego miodu, a mianowicie tylko 1,7%.

Na tej podstawie autorzy przyjmują, że miód manuka może w przyszłości służyć do zapobiegania nowotworom żołądka powstającym na tle zakażeń pałeczkami H. pylori

Bakteria Clostridium difficile jest często odpowiedzialna za powstanie biegunek u pacjentów leczonych antybiotykami, a także za martwicze zapalenie jelit.  Badania na myszach wykazały, że miód manuka MGO 400+ działał bakteriobójczo na komórki C. difficile . Wobec niezaprzeczalnej skuteczności,  zadne jest stosowanie miodu manuka o wysokiej zawartości metyloglioksalu (MGO 400+) na oddziałach szpitalnych. W przypadkach wspomagania terapii antybiotycznej powinno obejmować podawanie chorym na czczo roztworu miodu o stężeniu 40,0-50,0%.

 choroby układu oddechowego, mukowiscydoza

Jedną z bardzo groźnych chorób wielonarządowych, w tym układu oddechowego, jest mukowiscydoza. Charakteryzuje się ona m.in. stanem zapalnym płuc, zwiększoną lepkością śluzu i zakażeniami bakteryjnymi tejże wydzieliny.
Wyniki badań nad skutecznością manuka posłużyły autorom za podstawę do stwierdzenia, że miód manuka można stosować samodzielnie lub wraz z antybiotykami jako lek pomocny w walce z tą chorobą. Miód w tej sytuacji miałby być podawany na drodze inhalacyjnej.

 

płytka nazębna, candida albicans

Liczne badania nad schorzeniami jamy ustnej dowodzą, że miód manuka z dobrym skutkiem hamuje powstawanie płytki nazębnej, składającej się w dużym stopniu z drobnoustrojów chorobotwórczych. Płukanie jamy ustnej roztworem miodu manuka zabezpiecza ją także przed rozwojem wielu chorób, m.in. zapaleniem dziąseł i ozębnej.

 wirus grypy i ospy wietrznej

Miód manuka może w dużym stopniu pomóc w leczeniu grypy i półpaśca. Co istotne, produkt ten działa synergistycznie z lekami przeciwwirusowymi.

wspomaga leczenie onkologiczne

Badania na myszach wskazały, że miód manuka wzmacnia suteczność leku przeciwnowotworowego Taxolu. Daje to nadzieję na praktyczne wykorzystanie miodu manuka dla wspomagania terapii przeciwnowotworowej u ludzi.

higiena cewników stosowanych do dializ

Na podstawie badań autorzy wnioskują, że do higienizacji cewników stosowanych do hemodializy można zamiast mupirocyny używać miodu manuka, najlepiej o wysokiej zawartości metyloglioksalu, tj. MGO 400+ i MGO 550+

podsumowanie

Miód manuka jest skuteczny w leczeniu wielu chorób. Co ważne, drobnoustroje nie nabywają oporności na ten produkt. Poza tym można go stosować łącznie z wieloma antybiotykami.

Nie zapominajmy więc o naturalnych składnikach leczniczych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Perspektywy wykorzystania miodu manuka w leczeniu chorób wewnętrznych, Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 55-58