Śpisz 4-5 godzin na dobę i myślisz że jest ok? Nieprawda, wszelkie niedobory snu powodują spore zaburzenia hormonalne. Jeśli dodatkowo zaczynasz przybierać na wadze oznacza, że Twój organizm zaczyna pracować w trybie "awaryjnym". Dlaczego zbyt mała ILOŚĆ SNU wiąże się ze wzrostem wagi?
Rytmy biologiczne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z najważniejszych jest rytm dobowy (okołodobowy) , który trwa ok. 24-25 godzin i reguluje bardzo ważne funkcje takie jak: regulacja ciśnienia tętnicznego czy temperatury ciała. Zegar biologiczny sterowany jest przez podwzgórze, które wydziela hormon melatoninę tzw. hormon snu.
szukając przyczyny zaburzeń snu
Nadmiar sztucznego światła w otoczeniu monitowanego również przez telewizor, laptop, komputer czy komórkę powoduje zmniejszanie wydzielania melatoniny. Zaburzenie rytmu okołodobowego powodują również nieregularne pory snu, aktywność w późnych godzinach (np. praca zmianowa) oraz późne posiłki spożywane zbyt krótko przed porą snu. Wszystkie te czynniki powodują zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, czego konsekwencją obniżenie ilości i jakości snu a także zwiększenie ryzyka depresji.
co łączy bezsenność z nadmiernym apetytem?
Brak/niedobór snu powodowany jest niedoborem melatoniny, czyli ingeruje w gospodarkę hormonalną, a to zły początek. Układ hormonalny człowieka to zintegrowany mechanizm, wystarczyć zaburzyć równowagę jednego z hormonów, by ruszyła lawina patologicznych zmian. Jak to się dzieje? Zła jakość i ilość snu wywiera bezpośredni wpływ na inne ważne hormony odpowiedzialne za odżywianie - głodu i sytości. Funkcjonując w stanie niedoborów melatoniny, organizm zmniejsza wydzielanie leptyny, odpowiedzialnej za uczucie sytości. W konsekwencji sygnał o osiągnięciu sytości dociera do mózgu wolniej, przez co zostaje produkowana większa ilość greliny- hormonu głodu, zwiększającego apetyt. W konsekwencji nieprawidłowy sen może prowadzić co częstszego sięgania po przekąski, a w perspektywie długoterminowej do zaburzeń odżywiania.
dobry sen chroni przed chorobami
nigdy nie jest za późno na dobre decyzje
Jeśli niedosypiasz i jednocześnie zauważasz, że przybierasz na wadze, że masz coraz częstsze spadki nastrojów, warto podjąć dobrą decyzję i zatroszczyć się o siebie. Oto kilka skutecznych zasad.
-
Regularne odżywianie to podstawa! Zachowaj kolejność posiłków w 4-godzinnych odstępach czasowych: I śniadanie (do 30-40 min od przebudzenia), po 4-godzinach II śniadanie, po 4 godzinach obiad ( syty posiłek), po 4 godzinach kolacja (łatwostrawny posiłek, najlepiej bezmięsny typu; gulasz warzywny z kaszą, zupa krem), po 3-4 godzinach - SEN
-
Aktywność fizyczna! Wykonaj dziennie przynajmniej 8-10 tyś kroków
-
Wycisz się. 1-2 godziny przed snem - bez telewizora, telefonu czy laptopa, w zamian dobra książka
-
Myśl pozytywnie 🙂
-
Śpij przynajmniej 8godzin na dobę
- Możesz się wspomóc suplementacją melatoniny 5g / dziennie
Loading...
Zaburzenia odżywiania z zaburzenia rytmu dobowego, Food Science, nr1, 2019