Właściwe żywienie we wczesnym okresie życia ma ogromny wpływ na kondycję oraz rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, w tym pozwala osiągnąć genetycznie uwarunkowany potencjał wzrostowy oraz poziom inteligencji. Ponadto może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, osteoporoza, miażdżyca, alergia,nowotwory, lub przynajmniej warunkować łagodniejszy ich przebieg w życiu dorosłym.
najczęstsze błędy żywieniowe niemowląt
Zostało przeprowadzone badanie oceniające sposób żywienia niemowląt w Polsce. Badanie przeprowadzone zostało w grupie ponad 300 niemowląt w 6. oraz 12. m.ż. Do najczęstszych z nich należały:
przekarmianie niemowląt
Podawanie zbyt dużej liczbę posiłków w ciągu dnia. Ponad 60% dzieci spożywało powyżej siedmiu posiłków zarówno w 6. m.ż., jak i w 12. m.ż.
brak suplementacji witaminą D
U ponad 50%niemowląt nie było prowadzonej suplementacji.
nieprawidłowe rozcieńczenie mieszanek mlecznych
Mieszanki mleczne nie były właściwie rozcieńczane z wodą, co powodowało wyższą podaż energetyczną
zbyt duża ilość soków w diecie
karmienie piersią minimum przez 4 miesiące
Natura wie najlepiej jakie składniki odżywcze niezbędne są oseskowi do przetrwania. Mleko matki to niezastąpiony pokarm i lek dla niemowlaka. Pokarm kobiecy wytwarzany w wystarczających ilościach przez zdrową, dobrze odżywioną matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając mu jednocześnie prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia.
Zalecane jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a minimum przez 4 miesiące. Oznacza to, że w tym czasie niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie należy podawać innych płynów (np. wody, soków, mieszanek). Wyjątek stanowią witaminy lub leki.
Jak długo karmić dziecko piersią? Nie ma zaleceń w tym zakresie. Określa się że po 12. m.ż. karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.
przeciwwskazania do karmienia piersią
Ze strony dziecka przeciwwskazaniami są:
- galaktozemia
- wrodzony niedobór laktazy
- ciężki stan dziecka, rozszczep podniebienia utrudniający ssanie, wyniszczenie, niektóre wady serca,
Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony matki to:
- czynna, nieleczona gruźlica (karmienie jest możliwe po ≥2 tygodniach leczenia)
- zakażenie HIV
- zakażenie HTLV-1 – i HTLV-2
konieczność leczenia matki wybranymi lekami
Nie stanowią przeciwwskazania:
- ostra choroba infekcyjna u matki
- wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A u matki (po podaniu matce γ-globuliny)
- WZW typu B u matki
- WZW typu C u matki (jeżeli nie ma dodatkowych zakażeń, np. HIV)
- zakażenie wirusem cytomegalii
- zakażenie wirusem Epsteina i Barr u matki
- zapalenie gruczołów piersiowych
- popękane brodawki lub ból brodawek podczas karmienia
- żółtaczka związana z karmieniem piersią
- poród przez cięcie cesarskie
- silikonowe implanty piersi
- fenyloketonuria (uwaga: niemowlę musi dodatkowo otrzymywać mleko ubogofenyloalaninowe; wykazano, że dzieci karmione piersią rozwijają się lepiej niż żywione wyłącznie mlekiem ubogofenyloalaninowym)
mleko sztuczne
Produkty zastępujące mleko kobiece wytwarzane są zwykle z białek mleka krowiego, poddanego niezbędnym zmianom zarówno ilościowym, jak i jakościowym. Mogą być też wytwarzane z hydrolizatów białka lub izolatów białka sojowego. Zgodnie z Dyrektywą Komisji Europejskiej z 2013 r. mogą być też wytwarzane z mleka koziego . Wzorcem, zwłaszcza w odniesieniu do produktów stosowanych w pierwszym okresie życia, jest pokarm kobiecy. Produkt zastępujący mleko matki powinien nie tylko naśladować swoim składem pokarm kobiecy, ale dodatkowo sprawić, aby tempo wzrastania oraz wskaźniki przemiany materii u niemowląt żywionych sztucznie były maksymalnie zbliżone do obserwowanych u niemowląt karmionych wyłącznie piersią. Wierne odtworzenie składu mleka ludzkiego nie jest jednak możliwe, chociażby z tego powodu, że nie jest on stały.
częstość posiłków wg WHO
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje następujący schemat żywienia niemowląt:
- dzieci karmione częściowo piersią powinny otrzymywać w 6.-8. m.ż. 2-3 posiłki uzupełniające,
- a w 9.-24. m.ż. 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski (pokarmy zwykle samodzielnie spożywane przez dzieci między posiłkami głównymi, wygodne i łatwe do podania, np. cząstka warzywa, cząstka owocu, kawałek chleba). Liczba posiłków uzupełniających zależy od ich gęstości energetycznej.
- niemowlęta żywione sztucznie powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 posiłków oraz 1-2 zdrowe przekąski (w zależności od apetytu)
nie przekarmiaj – reaguj!
Podstawą jest umiejętne odczytywanie zachowania dziecka, stosowanie tzw. reagującego karmienia
Zachowania dziecka świadczące o głodzie to: płacz, pobudzone ruchy kończyn górnych i dolnych na widok pokarmu, otwieranie ust i podążanie głową w stronę łyżki. Uśmiechanie się, gaworzenie i wpatrywanie się w opiekuna, wskazywanie palcem na pokarm podczas karmienia wskazują na chęć dziecka do kontynuowania jedzenia .
Sygnały świadczące o sytości dziecka: zasypianie, grymaszenie podczas jedzenia, zwolnienie tempa przyjmowania pokarmu, zaprzestanie ssania,wypluwanie lub odmawianie wzięcia smoka, odmawianie przyjęcia pokarmu z łyżeczki, odpychanie łyżeczki, zaciskanie ust przy zbliżaniu łyżeczki.
dzieci chętnie poznają nowe smaki
Łatwość w akceptowaniu nowych pokarmów zmienia się z wiekiem. Pierwsze 2 lata życia są kluczowe w rozwoju późniejszych preferencji pokarmowych.
zadbaj o różnorodność diety dziecka
Należy pamiętać, żeby w początkowym okresie spożywane ilości nowych pokarmów były niewielkie, a ich objętość zwiększała się stopniowo. Najlepszy efekt rozszerzania diety można uzyskać podając minimum 3 różne nowe warzywa w ciągu dnia, choć z uwagi na ewentualne reakcje alergiczne zaleca się wprowadzanie pojedynczych pokarmów
w jakiej kolejności rozszerzać dietę niemowlęcia?
W ciągu pierwszego roku życia dziecka rozwija się szybko umiejętność gryzienia i żucia. Umiejętność gryzienia kształtuje się do ukończenia 24. m.ż., jednak największe możliwości nabywania tych umiejętności występują między 6. a 10. m.ż. dziecka. Pokarmy, których żucie czy pogryzienie sprawia dziecku trudność, są przez nie odrzucane. Dlatego też należy wprowadzać pokarmy stałe stopniowo już w 6-7. m.ż.
schemat rozszerzania diety wg WHO
schemat rozszerzania diety rekomendowany przez Unię Europejską
sok owocowy to posiłek
W diecie niemowląt w 1. r.ż. soki nie służą zaspokajaniu pragnienia i nie powinny zastępować wody. Ilość soków wypijanych w ciągu dnia powinna być limitowana i nie powinna przekraczać 150 ml, przy czym soki i owoce liczone są w jednej racji pokarmowej, z preferencją większego udziału świeżych owoców.
- U niemowląt poniżej 5. m.ż. nie zaleca się stosowania soków, ponieważ mogą one znacząco obniżyć ilość przyjmowanego mleka lub preparatu zastępującego pokarm kobiecy, które są właściwym w tym wieku źródłem niezbędnych składników pokarmowych.
- Soki mogą być wprowadzane do diety niemowląt karmionych piersią nie wcześniej niż w 7. m.ż., a u dzieci karmionych sztucznie po ukończeniu 4. m.ż.
- W przypadku zaburzeń odżywiania (niedożywienia bądź nadwagi/otyłości), zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego czy próchnicy zębów ilość spożywanych soków powinna być dokładnie określona przez lekarza lub dietetyka
suplementacja
- Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, Omega -3 (DHA, EPA) zawarte w tłuszczu rybim. Aby zapewnić właściwe stężenie kwasów DHA w mleku, matka karmiąca powinna przyjmować dodatkowo minimum 200 mg DHA dziennie, a w przypadku małego spożycia ryb nawet 400-600 mg DHA dziennie. Zalecana suplementacja tranem.
- Witamina D – suplementowana cały rok, również latem
- w pierwszych 6. m.ż. 400 IU/d
- 400-600 IU/d pomiędzy 6. a 12. m.ż. w odniesieniu do dziennego spożycia wynikającego z diety niemowlęcia
- u dzieci powyżej 1. r.ż. rekomendowane są jeszcze większe dawki suplementacyjne witaminy D (600-1000IU/d w zależności od masy ciała
- Witamina K – wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K
- noworodki zdrowe i donoszone: 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie
- Żelazo – nie ma potrzeby powszechnej suplementacji żelazem zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt i małych dzieci
Zdrowa, zróżnicowana dieta Twojego dziecka to inwestycja w zdrową przyszłość rodziny
Jestem dietetykiem klinicznym. Jeśli masz problem z ułożeniem bilansowanego jadłospisu dla Twojego dziecka, napisz do mnie
www.klinikadobregodietetyka.pl/
Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2014, T11