jak NIE PRZYTYĆ na urlopie? 5 prostych zasad

Czy można nie przytyć na urlopie? Oczywiście! Wystarczą dobre założenia i 5 prostych zasad dobrego wypoczynku. Może tym razem warto pomyśleć o tym wcześniej? efekty na pewno będą zadowalające.

założenie: jedzenie jest tylko dodatkiem dobrze zaplanowanego urlopu

Wyjeżdżając na urlop mamy na celu wypocząć, "uciec" od codzienności. Prawdziwa "ucieczka", dające efekt odpoczynku,  to pożywka dla sfery psychicznej, dlatego odwiedzamy ciekawe miejsca, nawiązujemy nowe znajomości, a także  rozwijamy relacje z rodziną i przyjaciółmi. Na tym się skupmy, przeżywajmy w pełni nasz wolny czas.  Z jedną tylko zasadą; jedzenie jest tylko dodatkiem dobrze zaplanowanego urlopu! Celebrujmy więc chwilę a nie posiłek.

energetyczny "kop"- śniadanie

Śniadanie to podstawa dnia, nawet jeśli pobudka wypada koło południa.   Uwaga! Nie jedz śniadania "na słodko". Dawkę węglowodanów prostych zostaw na lepszą okazję 🙂 Zjedz więc pożywne śniadanie, np. jajka z porcją warzyw, pieczywem i ruszaj.

pij wodę do woli

Upał plus aktywność fizyczna oznacza dużą potrzebę nawadniania. Wypijaj minimum 1,5l wody mineralnej dziennie. Nie pij słodkich napojów.

pamiętaj! sok to nie napój ale odpowiednik porcji owoców.

Dlatego soki pij z umiarem, maksymalnie 1 szklankę dziennie.

jedz do syta ale bez przejadania się

Zjadaj w ciągu dnia 3 pożywne posiłki, zawierające porcję białka (mięso, ryby, ser, jajka, fasola, soczewica, ciecierzyca -  do wyboru) z dodatkiem warzyw i węglowodanów.

12 tysięcy kroków dziennie

Spaceruj, biegaj, pływaj!  Każde miejsce daje możliwość rekreacyjnego sportu, więc nie ma wymówek. Pobierz aplikację (krokomierz) na telefon i licz kroki. Jeśli wykonasz 12 tysięcy kroków dziennie możesz spać spokojnie, Twoja tłuszczowa się "spala" 🙂

drink z "palemką" czy lody?

Jeśli trzymałeś się powyższych zasad, czas na miłe spożytkowanie "zaoszczędzonych" węglowodanów.

 lody? oczywiście!

Lody typu sorbet i jogurtowe mają najmniejszą ilość kalorii, to ok. 60kcal/gałka. Największą kaloryczność mają dodatki do lodów; typu wafelek, polewy, posypki itd

 top 1 - czerwone wytrawne wino

Najlepiej wybierz  czerwone wytrawne wino, jest najzdrowsze z alkoholi (zawiera resweratrol z mega dawką antyoksydantów). Unikaj kolorowych wódek, likierów, drinków, słodkich win.

Warto policzyć; 1 kieliszek wina wytrawnego (150g) to ok. 100kcal, mały kieliszek czystej wódki to ok. 50kcal (25g),

Uwaga! spożycie alkoholu potęguje uczucie głodu, więc nie daj się ponieść 🙂

Prawda, że proste? Życzę udanego urlopu "z głową"!

A jeśli jednak Twoje dobre chęci zawiodą i wrócisz ze zbędnymi kilogramami,

chętnie pomogę Ci w odzyskaniu równowagi http://www.klinikadobregodietetyka.pl/

Agnieszka Stachura-Kapusta,  dietetyk kliniczny