Prof. dr hab. inż. Grażyna Cichosz zmienia podejście do zawartości tłuszczu zwierzęcego w diecie. Twierdzi, że masło to nutriceutyk czyli żywność która leczy. W takim razie co odpowiada za współczesne problemy z cholesterolem?
cholesterol niezbędny do życia
Cholesterol jest niezbędny do życia. Jest głównym składnikiem hormonów steroidowych wytwarzanych przez nadnercza (hormony kory nadnerczy: kortyzol, kortyzon, aldosteron, testosteron, progesteron, androgeny testosteron, estrogeny – estradiol), które decydują o pracy całego organizmu.
Bezpieczna dzienna podaż cholesterolu z dietą wynosi 250-300mg, z czego wchłaniane jest do krwi zaledwie 25%. Natomiast aż 95% jego wartości w osoczu jest wytwarzana endogennie przez wątrobę, w ilości 1,5-3g dziennie. Dlatego redukcja pokarmowej podaży cholesterolu w minimalnym stopniu wpływa na poprawę profilu lipidowego krwi, który zależny jest przede wszystkim od obecności w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Z francuskich i holenderskich badań epidemiologicznych wynika, że obniżanie po ziomu cholesterolu (poniżej 160 mg/l) w ramach profilaktyki chorób układu krążenia powoduje wzrost prawdopodobieństwa chorób nowotworowych, podwyższoną skłonność do depresji, lęków, melancholii,agresji oraz chorób neurodegeneracyjnych.
poziom cholesterolu zależny jest od ilości kwasów omega- 3
paradoks grenlandzki
W Grenlandii dominuje dieta mięsna wysokobiałkowa i wysokotłuszczowa. Jednak mimo dużego spożycia mięsa odnotowuje się niski wskaźnik zgonów z powodu miażdżycy. Przyczyną unormowanego poziomu cholesterolu w krwi u mieszkańców Grenlandii jest wysokie spożycie kwasów omega 3 ( tran)
po zawale serca – stosuj tłuszcze omega-3
Badania dowodzą również że sama eliminacja cholesterolu w diecie u pacjentów po zawale serca nie wpływa ich stan zdrowia, natomiast uzupełnienie diety w wielonienasycone kwasy tłusczowe omega-3 (tran) skutkowało radykalną poprawą, w ciągu zaledwie 2 tygodni.
tłuszcz mlekowy działa przeciwmiażdżycowo i antynowotorowo
Wszystkie składniki tłuszczu mlekowego pełnią różnorodne funkcje biologiczne w organizmie człowieka. Długołańcuchowe nasycone KT charakteryzują się działaniem przeciwdrobnoustrojowym, ograniczają adhezję patogenów do nabłonka jelitowego. Krótko- i średniołańcuchowe nasycone KT (nieobecne w innych tłuszczach jadalnych) są najlepszym źródłem łatwo dostępnej energii dla narządów wewnętrznych, regulują funkcjonowanie nabłonka jelita, ułatwiają jego regenerację, działają przeciwzapalnie i antynowotworowo.
Szczególnie ważny jest skoniugowany kwas linolowy – CLA, który charakteryzuje się wszechstronnym prozdrowotnym działaniem. Usprawnia funkcjonowanie błon komórkowych oraz intensyfikuje procesy metaboliczne, dzięki czemu wpływa na metabolizm tkanki tłuszczowej. Ponadto działa immunostymulująco, przeciwmiażdżycowo i antynowotworowo.
Tłuszcz mlekowy nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a nawet zawiera składniki, które działają antymiażdżycowo:
- intensyfikują estryfikację i przemiany cholesterolu (fosfolipidy, WNKT omega-6 i omega-3 oraz kwas oleinowy omega-9),
- zapobiegają utlenianiu cholesterolu (CLA, α-tokoferol, koenzym Q10, witaminy A i D3, β-karoten oraz fosfolipidy),
- hamują syntezę cholesterolu wątrobowego i trójglicerydów (krótkołańcuchowe nasycone KT, kwas linolenowy omega-3, kwas oleinowy omega-9),
- redukują poziom cholesterolu w osoczu krwi (kwas linolenowy omega-3, kwas linolowy omega-6 oraz oleinowy omega-9
mleko, sery, masło, śmietana – niezastąpiony składnik diety
Z opracowań epidemiologicznych wynika, że w krajach o wysokim spożyciu masła i serów dojrzewających bogatych w tłuszcz mlekowy zachorowalność na nowotwory jest mniejsza niż w krajach o wysokim spożyciu olejów roślinnych i margaryn.
Antyoksydanty obecne w tłuszczu mlekowym zapobiegają zaburzeniom homeostazy pro- oraz antyoksydacyjnej w organizmie człowieka. Tym samym zapobiegają stanom zapalnym, które leżą u podłoża miażdżycy i nowotworów.
Dlatego jeśli nie masz podstaw klinicznych, nie rezygnuj z mleka i nabiału.
Cichosz G., Masło – tłuszcz nie do zastąpienia, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, 2013
Cichosz G.: Antymiażdżycowe działanie mleka, Przegląd Mleczarski, 2007, 4:2-6.
Cichosz G., Czeczot H.: Cholesterol pokarmowy a zagrożenie miażdżycą, Przegląd Mleczarski, 2006,12:8-12.