które najbardziej TOKSYCZNE warzywa i owoce? Szokująca zawartość pestycydów.

Ranking najbardziej toksycznych warzyw i owoców. W marcu 2021 roku amerykańska organizacja non-profit EWG (Environmental Working Group) opublikowała raport zawartości pestycydów w 46 najbardziej popularnych rodzajach warzyw i owoców.

Prawie 70 procent nieekologicznych świeżych produktów sprzedawanych w USA zawiera pozostałości potencjalnie szkodliwych pestycydów chemicznych.  EWG zwraca uwagę na szkodliwe fungicydy wykryte na owocach cytrusowych. W najnowszych testach Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wskazano, że najczęściej wykrywanym pestycydem na warzywach kapustnych i gorczycy – podobnie jak w przypadku jarmużu – jest DCPA, sprzedawany pod marką Dacthal. Agencja Ochrony Środowiska klasyfikuje ten środek jako potencjalny czynnik rakotwórczy u ludzi, w 2009 roku Unia Europejska zakazała stosowania. Inne problematyczne pestycydy stosowane w rolnictwie obejmują potencjalnie neurotoksyczne neonikotynoidy i pyretroidy.

wybieraj warzywa i owoce z pewnych upraw BIO/EKO

Warzywa i owoce niezależnie od tego, czy uprawiane są ekologicznie, czy tradycyjnie, są kluczowymi składnikami zdrowej diety. Jednak wiele upraw zawiera potencjalnie szkodliwe pestycydy, nawet po umyciu czy obraniu. Ponieważ zanieczyszczenie pestycydami różni się w zależności od uprawy, warto wiedzieć które z nich są najbardziej lub najmniej skażone. Ponadto świeże produkty, które są najbardziej zanieczyszczone, takie jak szpinak, truskawki i inne owoce i warzywa z "czerwonej listy" nadal zawierają wysoki poziom pestycydów w postaci mrożonej.

Warzywa i owoce o największej zawartości pestycydów:

 1. truskawki
 2. jarmuż
 3. jabłka
 4. wiśnie
 5. gruszki
 6. seler
 7. nektarynki
 8. brzoskwinie
 9. pomidory
 10. papryka
 11.  winogrona
 12. szpinak

https://www.ewg.org/foodnews/dirty-dozen.php

Warzywa i owoce o najmniejszej zawartości pestycydów:

 1. awokado
 2. kukurydza
 3. ananas
 4. cebula
 5. papaja
 6. mrożony groszek
 7. bakłażan
 8. szparagi
 9. brokuły
 10. kapusta
 11. kiwi
 12. kalafior
 13. pieczarki
 14. melon
 15. sok jabłkowy
 16. marchew
 17. cukinia
 18. mandarynki
 19. sałata
 20. ziemniaki
 21. bataty
 22. grejpfruty

https://www.ewg.org/foodnews/clean-fifteen.php

https://www.ewg.org/foodnews/full-list.php

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu, zapraszam na konsultację z dietetykiem klinicznym

www.klinikadobregodietetyka.pl/kontakt