Czy religia ma wpływ na zdrowie?
Każdy z nas ma jakąś religię, wartości , przekonania, formę świadomości. Nasze życie wewnętrzne okazuje się determinuje wybory, a co za tym idzie stan zdrowia.
No właśnie; jak religia wpływa na zdrowie?
Badania donoszą, że osoby religijne wykazują korzystne zachowania prozdrowotne; mają aktywniejszy tryb życia, doświadczają więcej wsparcia społecznego, są optymistyczniej nastawione, dostrzegają sens życia oraz mają większe poczucie kontroli. A konkretniej; u religijnych zaobserwowano: niższe ciśnienie krwi, rzadsze dolegliwości układu krążenia, mniejsze zachorowania na nowotwory. No, no, czyli zamiast psychotropów i statyn można zaaplikować sobie solidny świat wartości…
religia a choroby psychiczne
Depresja znany problem. Żydzi dwukrotnie częściej niż inne denominacje doświadczają tego schorzenia, za to większą chorobowość wykazują katolicy niż protestanci. I uwaga! niezadeklarowanych wykazano największą zapadalność na depresję.
Niestety nie wszystkie badania są tak jednoznaczne. W przypadku psychoz, religijność wskazano jako czynnik ryzyka. Z kolei częste występowanie schizofrenii zostało zaobserwowane u mniejszości etnicznych zamieszkujących w Europie Zachodniej, a w obrębie chrześcijan wśród protestantów.
Ale to jeszcze nie koniec. U Żydów stwierdzono częste występowanie choroby afektywnej, a zaburzenia osobowości są typowe dla katolików.
Badania uwzględniające determinanty społeczne i ekonomiczne, wykazano mniejsze ryzyko samobójstw i zgonu wśród konserwatywnych katolików i protestantów.
religia a choroby układu krążenia
I tutaj w badaniach przodują Mormoni. Wśród Mormonów odnotowano 35% mniejszy współczynnik zgonów z powodu choroby wieńcowej w porównaniu do ogólnej populacji USA. Podobne wyniki reprezentowali Adwentyści Dnia Siódmego – o 34% procent mniejsza umieralność z powodu choroby wieńcowej. Wyniki uargumentowano zachowaniami zdrowotnymi w zakresie diety.
religia a nowotwory
Również w zakresie chorób nowotworowych zaobserwowano pewne zależności; wśród Żydów jest mniejsze zachorowanie na raka szyjki macicy, raka płuc, raka piersi. Adwentyści Dnia Siódmego wykazują o 50-70%mniejsze zachorowanie na raka niewiązanego z paleniem papierosów i alkoholem w porównaniu do populacji ogólnej . Podkreśla to rolę diety zbliżonej do wegetariańskiej, w niewielkim stopniu dopuszczającej produkty pochodzenia zwierzęcego. Uogólniając konserwatywne ugrupowania chrześcijańskie wykazują mniejszą umieralność na raka w porównaniu do populacji ogólnej.
religia a umieralność
Religijność determinuje wiele zachowań kształtujących ryzyko zachorowań, uwzględniając w wyznawanych wartościach zdrowy tryb życia. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego wręcz promuje zdrowy tryb życia polegający na: niestosowaniu używek, diecie zbliżonej do wegetariańskiej, aktywnym trybie życia. Te czynniki sprawiają, że umieralność członków tego ugrupowania jest 10-krtonie mniejsza od ogółu populacji.
W ten sposób powstaje mechanizm, w którym im większa gorliwość religijna tym mocniejsza postawa prozdrowotna.
a jednak są kontrowersje
Tematyka związku religijności z umieralnością i zachorowalnością jest niezwykle kontrowersyjna. Wiele jest badań potwierdzających tę zależność ale też wielu jest jej przeciwników. W analizie wyników 69 badań pod względem wpływu religijności u wyjściowo zdrowych osób stwierdzono istotne statystycznie obniżenie ryzyko zgonu o 18%. Natomiast w 22 badaniach nie stwierdzono zmniejszenia umieralności w populacji osób chorych.
Za to dowiedzioną skuteczność w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom psychicznym ma zaangażowanie religijne. Pozwala na łatwiejsze radzenie sobie ze stresem, jak również chroni przed zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju czy przed zażywaniem środków psychoaktywnych.
Paweł Zagożdżon, Związek między religią a zdrowiem w badaniach epidemiologicznych, Polski Merkuriusz Lekarski (Pol. Med. J.), 2012, XXXII/191: 349-353