Zielona herbata uważana była dotychczas jako esencja zdrowia. Prawdą jest, że duża zawartość polifenoli i antyoksydantów decyduje o jej właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, sprawdza się też jako "spalacz" tłuszczu w dietach redukcyjnych. Istnieje jednak drugie oblicze tej rośliny, badania dowodzą, że częste picie zielonej herbaty może powodować ostrą niewydolność wątroby.
Stosowanie ziół (w tym herbat) i suplementów diety w ostatnich latach dynamicznie wzrasta. Szukamy naturalnych sposobów na „podreperowanie” zdrowia” czy pozbycie się choroby. Zioła w powszechnej opinii są uważane za 100% bezpieczne, dlatego wybierając dowolne mieszanki nie zastanawiamy się nad skutkami ubocznymi przy ich długotrwałym stosowaniu. A zioła podobnie jak leki zawierają składniki aktywne, które bardzo często obciążają pracę wątroby lub nerek. Wszystkie środki lecznicze, nawet te najlepiej zbadane i uznane za bezpieczne, mogą wykazywać działania niepożądane, a nawet groźne powikłania toksyczne.
hepatoksyczność - szkodliwy dla wątroby
Zmiany w wątrobie wywołane przez zioła i preparaty roślinne mają bardzo zróżnicowany charakter. Niekiedy mogą to być nieprawidłowości jedynie na poziomie funkcjonalnym hepatocytów, cechujące się wzrostem aktywności enzymów wątrobowych. Zioła mogą wywoływać zmiany o charakterze ostrej martwicy,ostrego i przewlekłego zapalenia, stłuszczenia, kamica pęcherzyka żółciowego, zmiany naczyniowe, a nawet marskość wątroby.
Uważaj – te zioła szkodzą w nadmiarze
Zielona herbata (Camellia sinensis) popularna herbata i składnik wielu suplementów stosownych w celach odchudzania. Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby.
Glistnik inaczej jaskółcze ziele (Greater celandine) wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, stosowany kamicy i zapaleniach dróg żółciowych. Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby.
Tarczyca bajkalska (Scutellaria lateriflora) z uwagi na jej wysoką aktyność biologiczną często określa się mianem „złotego zioła” wykazuje m,.in. działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, uspokajające. Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby.
Owoc senesu (Senna) bardzo popularny składnik suplementów diety i preparatów ziołowych o działaniu przeczyszczającym. Hepatoksyczność: ostre zapalenie wątroby, zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych.
Podbiał pospolity (Coltsfoot) popularny w leczeniu nieżyty górnych dróg oddechowych. Hepatoksyczność: uszkodzenia zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych
Mięta polei (Mentha pulegium) - wewnętrznie stosuje się go jako środek odkażający drogi oddechowe, a także w bólach brzucha i osłabieniu. Hepatoksyczność: ostra niewydolność wątroby przypominająca w obrazie klinicznym zatrucia paracetamolem.
Świeca wróżka (Actaea racemosa) - stosowany głównie przez kobiety w celu łagodzenia objawów menopauzy, ale również w nieżytach górnych dróg oddechowych,bólach stawów, mięśni, i jako wspomagający leczenie otyłości. Hepatoksyczność: ostra niewydolność wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby
Żywokost lekarski (Symphytum officinale) stosowana jako ludowa „herbata ziołowa”. Hepatoksyczność: powoduje zespół utrudnionego odpływu krwi z zatok i żył wątrobowych
pić czy nie pić zieloną herbatę?
Nie ma powodów do paniki, do uszkodzenia wątroby przez produkty roślinne i suplementy diety dochodzi rzadko. Trzeba tylko pamiętać o umiarze, zmieniać skład mieszanek ziołowych ,pić zioła maksymalnie przez 2-3 miesiące, z 1 miesięczna przerwą. Nie należy przesadzać z ilością wypijanej zielonej herbaty, 300ml dziennie to wciąż samo zdrowie. Polecam herbaty owocowe, szczególnie z aronii, dzikiej róży, czarnej porzeczki, malinową, żurawinową.
(2 votes, average: 5,00 out of 5)Loading...
Andrzej Habior, Zioła i suplementy diet a ryzyko uszkodzenia wątroby, Gastroenterologia Kliniczna2012, tom 4, nr 2, 59–68
zdjęcie utworzone przez ededchechine - pl.freepik.com
przeczytaj również
- dlaczego zbyt mała ILOŚĆ SNU wiąże się ze wzrostem wagi?
- jest sposób na pokonanie miadżycy!!
- dieta i suplementacja vs koronawirus. Dieta wspomagająca odporność.
- Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie 0,5kg mięsa tygodniowo. To nie jest za mało!
- niedożywienie pacjenta w szpitalu – jak temu zapobiec?
- dieta SIRT (dieta Adele) czy nie szkodzi zdrowiu? Dieta odmładzająca.